Архив на категория: Често задавани въпроси

Как да изберем и използваме силиконови зърна (инфографика)

Понякога употребата на силиконови зърна е наложителна. Вижте как да прецените какви са подходящи за вас и как да ги използвате:  

Публикувано в Често задавани въпроси | Етикети: , , , | Коментарите са изключени

Кърменето – какво да очакваме в първите седмици (таблици)

Видяхте ли нашите препоръки за успешно начало на кърменето, направени на симпатична табличка, която да ви напомня какво е нормално и очаквано в първите дни? Ако кликнете на картинката, можете да я видите в голям размер – или можете да получите вашата табличка на срещите, които НАПК организира за майки в тези и тези градове!

Публикувано в Често задавани въпроси | Коментарите са изключени

Достатъчно ли яде моето кърмено бебе?

Достатъчно ли яде моето кърмено бебе?

Това е един от най-честите въпроси, които тревожат майките. Заради невидимия трансфер на мляко от гърдата в коремчето на бебето, често различни бебешки безпокойства се приписват на глада – сърдене, будуване, плач. Но не бива да забравяме, че всяко бебе има своите настроения, желания и особености и не винаги недоволството му е свързано с храненето.

И така, как наистина да сте спокойни, че бебето се храни достатъчно?

  • Бебето наддава добре – това винаги е най-точния измерител на това дали бебето получава достатъчно кърма. Обикновено след раждането повечето бебета спадат на тегло, като този спад се счита за нормален, ако е в рамките на 7% от теглото при раждане. Очаква се, че до 10-тия ден на бебето то ще възвърне рожденосто си тегло и ще продължава да наддава с около 30 грама на ден през първия месец. Повечето кърмени бебета наддават с около килограм през всеки от първите два месеца, след което забавят темповете до около 500-600 грама месечно, дори и по-малко.
Публикувано в Често задавани въпроси | Етикети: , | Коментарите са изключени

Лекарствена терапия при специфични заболявания по време на кърмене

Кърмене и лекарства: Налага ли се отбиване при заболяване и лечение на майката?

Антихипертензивни лекарствени средства (лекарства срещу повишено кръвно налягане):

Приложението на лекарствени средства, съдържащи Methyldopa  и Hydralazine, по време на бременност не е показало значими нежелани лекарствени реакции при плода. Изследвания, провеждани за определяне на нивото им в кърмата, показва, че то е много ниско и не са документирани неблагоприятни ефекти върху кърмачето. В този ред на мисли е удачно, ако е необходима лекарствена терапия, да се започва с препарат, съдържащ някое от тези две активни вещества.

Публикувано в Често задавани въпроси | Етикети: , , , , , | Коментарите са изключени

Кърмене и лекарства, част I. Болкоуспокояващи, противовирусни, антибиотици и др.

Кърмене и лекарства: налага ли се отбиване при заболяване и лечение на майката?

За по-голямата част от кърмещите майки представлява огромно притеснение приемането на лекарства и хранителни добавки по време на кърмене. Всеки ден чувам въпроса: „Мога ли да продължа да кърмя? Болна съм, лекарят ми изписа …. и ми каза веднага да спирам кърмата…”

Рязкото отбиване е тежко решение, с последици както за майката, така и за бебето. Изследванията показват, че в голяма част от случаите не се налага спиране на кърменето, а пропускане само на едно или няколко кърмения, създаване на такава организация, че приемът на лекарството да е непосредствено след кърмене, преди най-голямата пауза за денонощието и т.н. Ако лекарят е посъветвал да се спре кърменето, е разумно да се обърнете към друг лекар или фармацевт, за да получите още едно професионално мнение за влиянието на лекарството върху бебето или самия процес на образуване на мляко.

Публикувано в Често задавани въпроси | Етикети: , , , | Коментарите са изключени

Диети, спорт и кърмене

Деветте месеца от бременността често пораждат у нас носталгия след раждането, но и ни оставят тежко наследство. Вероятно никога преди не сме и никога след това няма да видим кантарът да показва толкова внушителни числа и ако те преди раждането са оправдани и приемливи, след раждането вече са непоносимо бреме. Затова ние искаме да се отървем от ненужните килограми  незабавно.

Факт е обаче, че сме натрупвали килограми плавно през цялата бременност и е невъзможно да се върнем на стартовото си тегло за ден-два. Затова ни се иска да предприемем нещо драстично – да започнем да гладуваме, да стоим по цял ден във фитнеса… Но грижите по новороденото са изтощителни и отнемат много време, така че този план е почти неосъществим. Отделно ни притеснява това, че кърмим детето си  и не искаме да му навредим по никакъв начин – а близките и познатите ни и по време на бременността, и по време на кърменето ни съветват да се храним „като за двама”, неслучайно традиционната българска храна, която „прави мляко”, е баничка с боза!

Публикувано в Често задавани въпроси | Етикети: , , | Коментарите са изключени

Кърмене и контрацепция

Въпросът за кърменето и предпазването от забременяване (контрацепцията) е един от често задаваните въпроси към консултантите по кърмене.

Началото на кърменето е свързано със сложни промени в хормоналния баланс в женския организъм. Крайният резултат от тях е, че настъпва временно потискане на овулацията (способността за отделяне на зряла, годна за оплождане яйцеклетка). Липсата на овулация се допълва и от липса на менструален цикъл в период от 40 дни до над 2 години при някои кърмещи майки. В тази статия ще разгледаме методите за предпазване от забременяване, съвместимостта им с кърменето и рисковете на всеки един от тях.

Публикувано в Често задавани въпроси | Етикети: , , | Коментарите са изключени

Кърмене и настинка. Кърмене и грип.

Много често получаваме въпроси дали е удачно да продължи кърменето, ако майката е болна от настинка/грип, и какви мерки би могла да вземе, за да облекчи състоянието си.

Настинката е събирателно име на различни вирусни заболявания, които се проявяват предимно зимния сезон. Сама по себе си, ако след първите 48 ч. е налице подобрение в общото състояние, не е опасна за майката и детето и кърменето е силно препоръчително да не се прекъсва. Здравните власти приемат, че ако майката поддържа добра лична хигиена (често миене на ръцете, използване на отделни кърпи, използване на еднократни кърпички за нос), за бебето не съществува по-голям риск, отколкото е стандартният при болен член на семейството. За кърмачето има обаче огромни ползи от кърменето, тъй като чрез кърмата майката предава вече готови антитела срещу конкретния причинител на нейното заболяване. Така кърмачето получава т.нар. пасивна имунизация, която му помага да не се разболее или да се пребори много по-лесно и безболезнено, ако изобщо се разболее.

И така, вече сте болна или сте на път да се разболеете. Съществуват различни методи, с които бихте могли да облекчите състоянието си.

Публикувано в Често задавани въпроси | Етикети: , , , , , , , , , , , , , | Коментарите са изключени

Странно мляко

Повечето от нас сигурно са виждали оцветено в розово мляко в началото на кърмаческата си кариера – но чували ли сте за зелена коластра? А за черна?

Цветовото разнообразие на това, което се отделя от гърдите, може да бъде наистина огромно – и обичайно причините са съвършено безобидни.

Бременност

Секрет от гърдите не е нещо необичайно за бременните. Коластра в гърдите се съдържа още около петия месец на бременността и може да изтича спонтанно и да цапа сутиена или дрехите. Цветът обичайно е белезникав или жълтеникав и рядко изтичат повече от няколко капки. Някои майки успешно се справят с течовете, като слагат в сутиена си обикновено тампонче за грим (подплънките за кърмачки са твърде големи и дебели, тъй като са предвидени да поемат по-сериозни течове).

Публикувано в Често задавани въпроси | Етикети: , , , , , , , , , , , | Коментарите са изключени

Детска микрофлора, пребиотици и пробиотици

Майчиното мляко се смята за идеалната храна за човешките бебета, тъй като предоставя всички необходими хранителни вещества за нормалния растеж и развитие. Количеството и качеството на хранителните вещества са съобразени с функционалното съзряването на стомашно-чревния тракт, както и с особеностите на метаболизма на новороденото, така че сравнително ниски концентрации на хранителни вещества да покриват всички негови нужди. Налице е широк консенсус, че кърмените бебета растат и се развиват по различен начин от бебета на изкуствено хранене.

Публикувано в Често задавани въпроси | Етикети: , , , | Коментарите са изключени