Архив на категория: Основи на кърменето
Спиране на кърменето по желание на майката
Family bed photo created by freepic.diller – www.freepik.com Понякога се случва кърмещата майка по някаква причина да бъде посъветвана или пък да реши, че трябва да спре да кърми. Списъкът с възможните причини е дълъг – прием на лекарства, кратко пътуване без бебето, връщане на работа, тръгване на детето в детско заведение или оставяне при детегледачка… В нашата практика на консултанти обаче често говорим с майки, които търсят решение, различно от: „Трябва да спреш!“. И много често го намираме! Така че ако сте на кръстопът и имате колебания дали и как можете да продължите да кърмите, потърсете връзка с нас, за да обсъдим различните варианти и да потърсим изход от ситуацията. Ако обаче решението е взето и вие сте уверена, че кърменето приключва, не се безпокойте. Можем да бъдем полезни и в тази ситуация. Първо, имайте предвид, че кърменето е процес и няма как да се спре моментално. Освен това е много индивидуално колко дни ще отнеме спирането на млякото – това зависи от възрастта на бебето, интензитета на кърмене, количествата кърма, които имате, колко бързо се налага да спрете и други фактори. Естественият процес на отбиване (или спиране на лактацията) минава през „неизползването“ на млякото – когато кърмата стои …
Кърмене и сън – защо, кога, как?
Снимка: Pixabay Вероятно всички сме виждали онези реклами и филми, в които бебето спи сладко в мекото си и красиво кошче, а мама и тати му се любуват, гледайки го влюбено. Прекрасна, идилична картина. Често обрисуването на майчинството в такава идеалистична светлина създава напълно грешна представа за този период и съответно повлиява на очакванията ни за това какво предстои, когато нашето бебе се роди. Курсовете и лекциите за бъдещи родители също невинаги помагат да си изградим реалистична представа за живота с бебе. Там най-често научаваме колко пъти трябва да яде бебето и че в общия случай между храненията то спи. Да, ама не. Очакванията и представите ни за живота с бебе най-често нямат много общо с реалността. Защото, когато дойде, бебето не се интересува какво сме гледали и какво сме си представяли, то идва със своите инстинкти, същите като в пещерната епоха, когато не е имало часовници, книги, филми и реклами, а само мама и нейната топла и сигурна прегръдка – единственото безопасно място в пещерата. Така че бебето по всякакъв начин се стреми да е там – до мама, защото за него липсата ѝ означава, че то може и да не оцелее. Нещо повече, майката природа е измислила перфектно …
Първият контакт променя майката и бебето
Ранният контакт се препоръчва от множество международни експерти и организации, занимаващи се проблемите на майчиното и детско здраве. Веднага след раждането той не бива да бъде прекъсван, освен в случаите когато състоянието на майката или бебето не налагат раздялата им. Според голям брой научни изследвания контактът кожа до кожа: гарантира по-добра физиологична стабилност на новороденото – стабилизира ритъма на дишането, сърдечната честота и телесната му температура; осигурява защита срещу инфекции, подкрепя оптималното развитие на мозъка на новороденото; изгражда силна емоционална връзка между майката и бебето; улеснява началото и удължава продължителността на кърменето; профилактира следродилната депресия на майката. УНИЦЕФ и НАПК апелират контактът кожа до кожа между майката и бебето веднага след раждането да стане част от рутинните практики в българските болници. Промените, които настъпват, когато бебето се постави голо върху кожата на майка си, са жизненоважни за психичното и физическото му здраве. А всяко дете има право на здравословен старт в живота. В световен мащаб 77 милиона новородени, 1 на всеки 2, не се поставят на гърдите на майката в първия час след раждането. Това ги лишава от жизненоважни хранителни вещества, антитела и така необходимия контакт „кожа до кожа“, който ги защитава от редица заболявания и дори смърт. Забавянето на …
Контакт „кожа до кожа“ или за непрекъснатия контакт между майката и бебето веднага след раждането
Д-р Анета Попиванова, педиатър-неонатолог, IBCLC[1] Началник отделение „Физиологично”, Клиника по неонатология, САГБАЛ „Майчин дом” Председател на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ Раждането бележи изключително важна промяна в живота на всяка майка и тя го помни с подробности. Но опитайте да си спомните кога за първи път сте прегърнали, погалили, притиснали до гърдите си и погледнали в очите своето новородено бебе? Най-често това е станало часове и дори дни след раждането. В последните години учените установиха, че начинът, по който посрещаме здравото, новородено бебе в първите часове след раждането, може да оцвети неговите усещания за живота извън майчината утроба като труден или лесен, сигурен или не, болезнен или успокояващ, плашещ или спокоен. Тези първи впечатления от новия, заобикалящ го веднага след раждането свят, могат да влияят на начина, по който бебето се приспособява към самостоятелен живот и осъществява емоционалната връзка с родителите си и най-вече с майка си. Как могат да изглеждат първите минути и часове след раждането за бебе, което е имало щастието да прекара цели 9 месеца в среда, даваща му топлина, храна, кислород и сигурност? То се e развивало, чувайки ударите на майчиното сърце и майчиния глас. То познава добре тези звуци. То познава миризмата и вкусa на …
Хигиена на гърдите – кога и как?
На много места все още може да се срещнат препоръки за измиване на гърдите преди и/ли след кърмене с цел поддържане на добра хигиена и избягване на инфекции.
Ние всички сме свикнали да си мием ръцете много често, особено преди хранене, а също и да измиваме приборите и съдовете след всяка употреба. Когато се използват шишета за хранене на бебето, те също не само се мият, но и се стерилизират преди употреба. Съответно на пръв поглед такава препоръка за миене на гърдите преди и след кърмене изглежда много логична и разумна. Дали всичко това обаче е приложимо към гърдите и какъв е ефектът от миенето върху тях?
„В родилния дом ми казаха да измивам гърдите с вода и сапун преди всяко кърмене“.
Практиката за миене на гърдите с вода и сапун преди кърменето всъщност може много да навреди.
Природата се е погрижила добре за гърдите – по време на бременността вероятно сте забелязали едни подобни на брадавички или надигнати пъпки образувания по ареолата. Това са Монтгомеровите жлези – те са вид мастни жлези, чиято функция е да отделят малко количество секрет. Този секрет има две важни функции – първата е да омазнява и поддържа еластична нежната кожа на ареолите и зърната. Втората е обонятелен фар за бебето – секретът има мирис, който е същият като мириса на околоплодните води и насочва бебето към гърдата.
Биологична поза: Засукване, водено от бебето
Когато очаквате първото си бебе и мислите за първото кърмене, със сигурност се питате „дали ще се справя“, „дали ще запомня всичко, което съм чела“, „дали ще се получи лесно или ще е борба“. На курсовете за родители и на лекциите за кърмене обясненията са много подробни, в много стъпки. И има толкова много неща, които трябва да помните – как да е разположено бебето, къде да е зърното, къде да са му ръцете, как трябва да си отвори устата… Звучи доста сложно, нали?
И в тези първи моменти, в които вашето дете най-сетне е в ръцете ви и трябва да го сложите на гърда, изведнъж установявате, че умът ви е напълно празен и не можете да си спомните абсолютно нищо от това, което уж бяхте запомнила толкова старателно.
Компресията или как бебето ми да получи повече мляко
Зад този особен термин се крие един много лесен похват, чрез който можете да помогнете на Вашето бебе да изсуче повече мляко. Компресията представлява просто механично притискане на гърдата, което изтласква млякото по каналите към устата на Вашето бебе.
Кога има нужда от компресия и в кои ситуации е ефективна тя?
В идеалния случай, когато бебето суче добре и спокойно, наддава добре и Вие усещате комфорт в гърдите си, нямате нужда от нищо допълнително – само се наслаждавайте на елегантната простота на кърменето.
Ако обаче сте се сблъскали с някои от следните ситуации, компресията може да бъде начин за справяне с проблема:
Пътуване с кърмаче
Живеем в забързан и динамичен свят, който ежедневно ни изправя пред много и различни предизвикателства. Мобилността се е превърнала в начин на живот за много от младите хора, които рано или късно ще влязат в ролята на родители.
С появата на малкото човече във всяко семейство е нормално да настъпят известни промени. Множество роднини, близки и познати услужливо ще ви обяснят как коренно трябва да се измени начинът ви на живот, като това задължително включва „крепостничество” на младата майка у дома с новия член на семейството. Ако като мен сте от хората, за които пътешествията са неделима част от битието, тази перспектива може да бъде много потискаща.
Кърменето след първия месец – някои тревоги и решения
Обикновено бъдещите майки фокусират вниманието си върху раждането, кърменето и грижата за бебето през първите дни след него. Често обаче поведението на бебето и усещането за кърменето се променят след първия месец и това може да бъде повод за притеснения и тревоги. Ето накратко някои типични ситуации при кърменето на бебето от два до шест месеца и насоки на какво се дължат и как да се справите с тях.
Омекване на гърдите
Както във всички други аспекти, и при кърменето природата се стреми към баланс. Знаете, че количеството произвеждано мляко се регулира спрямо апетита на бебето – колкото повече суче, толкова повече мляко има. В първия един месец се извършва тази прецизна регулация, така че гърдите да произвеждат точно толкова мляко, от колкото има нужда, защото излишъкът е… излишен. Ето защо е напълно нормално в края на първия месец (или дори втората седмица след раждането, ако това не е първо раждане) да усетите гърдите си меки. Това в никой случай не означава, че няма кърма, просто няма излишък. Именно меките и привидно спокойни гърди са нормата при кърменето, а препълнените, тежки, дори болезнени гърди от първите седмици са само преходно състояние. Често омекването на гърдите е съпроводено с рязко намаляване на спонтанното изтичане на кърма (което също е прахосничество в очите на природата).
Отбиване според възрастта на бебето
Оставени сами на себе си, повечето деца сами се отбиват между втората и четвъртата си година – тогава нуждата от кърменето естествено отпада, защото децата са развили достатъчно добре други механизми на хранене, успокояване или изразяване на емоции. В тези случаи ролята на майкaта в отбиването е основно в насърчаване на тази новооткрита независимост.
Често обаче майките усещат нужда да ускорят този процес и това може да бъде съвсем нормално. Тогава различни техники могат да помогнат на детето да приеме промяната по-лесно. Преди да вземете окончателно решение за отбиване, е добре да обмислите ситуацията, в която се намирате и дали именно кърменето е това, което трябва да се промени. В статията „Отбиване – наистина ли е необходимо?” можете да потръсите решения на някои стандартни ситуации, които често водят до отбиване, без то да е необходимо. Разговор с наш консултант също ще ви помогне да изясните някои въпроси и да вземете най-доброто решение.