Кърмените бебета имат по-здрави бели дробове и са по-малко застрашени от астма
От Женевра Питман, оригинал на статията тук: http://www.reuters.com/article/2012/02/03/us-breastfeeding-lungs-idUSTRE8120EF20120203(Ройтерс) Две нови изследвания предполагат, че децата, кърмени като бебета, вероятно са с по-добра белодробна функция и по-нисък риск от астма в сравнение с хранените с изкуствени млека за кърмачета.

Изследователите споделят, че досегашните изследвания дават противоречиви резултати за ефекта от кърменето върху детските бели дробове. Някои от тях смятат, че кърмещите майки с астма могат да изложат на риск и децата си.
Ново изследване обаче сочи, че бебетата на майки с астма могат да имат поне толкова, ако не и повече ползи от кърменето, в сравнение с останалите.
„Според мен основното е, че кърменето увеличава обема на белите дробове, без значение дали майката е с астма, или не”, казва д-р Уилфрийд Кармаус, който изследва астмата в Университета на Южна Каролина, но не е взимал участие в новото изследване. „Ако обемът на дробовете е увеличен, значи е по-малко вероятно да развиете астма” – уточнява той пред Ройтерс. „Дори е важно да се насърчават майките с астма да кърмят децата си”.
Едно изследване, публикувано в петък (бел. прев. 03.02.2012) в American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, проследява около 1500 деца от Великобритания от раждането им в средата на 90-те години.
Семействата се включили в проучванията, свързани с кърменето, пасивното пушене и други рискове, свързвани с астмата, още когато децата били бебета. Между осмата и четиринадесетата им година те посетили лабораторията, за да се подложат на различни тестове за алергии и за функционирането на белия дроб.