Архив за етитет: ползи

Кърмените бебета имат по-здрави бели дробове и са по-малко застрашени от астма

От Женевра Питман, оригинал на статията тук: http://www.reuters.com/article/2012/02/03/us-breastfeeding-lungs-idUSTRE8120EF20120203

(Ройтерс) Две нови изследвания предполагат, че децата, кърмени като бебета, вероятно са с по-добра белодробна функция и по-нисък риск от астма  в сравнение с хранените с изкуствени млека за кърмачета.

www.stockpodium.com

Изследователите споделят, че досегашните изследвания дават противоречиви резултати за ефекта от кърменето върху детските бели дробове. Някои от тях смятат, че кърмещите майки с астма могат да изложат на риск и децата си.

Ново изследване обаче сочи, че бебетата на майки с астма могат да имат поне толкова, ако не и повече ползи от кърменето, в сравнение с останалите.

„Според мен основното е, че кърменето увеличава обема на белите дробове, без значение дали майката е с астма, или не”, казва д-р Уилфрийд Кармаус, който изследва астмата в Университета на Южна Каролина, но не е взимал участие в новото изследване. „Ако обемът на дробовете е увеличен, значи е по-малко вероятно да развиете астма” – уточнява той пред Ройтерс. „Дори е важно да се насърчават майките с астма да кърмят децата си”.

Едно изследване, публикувано в петък (бел. прев. 03.02.2012) в American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, проследява около 1500 деца от Великобритания от раждането им в средата на 90-те години.

Семействата се включили в проучванията, свързани с кърменето, пасивното пушене и други рискове, свързвани с астмата, още когато децата били бебета. Между осмата и четиринадесетата им година те посетили лабораторията, за да се подложат на  различни тестове за алергии и за функционирането на белия дроб.

Публикувано в Новини | Етикети: , , | Коментарите са изключени

Кърменето – обществени ползи и подкрепа

Идеята да пишем за ползите от кърменето е донякъде безумна. Почти като да изтъкваме тези от дишането, утоляването на жаждата и нуждата да се възпроизвеждаме – все първични или не дотам инстинкти, с които се раждаме и не би трябвало да подлежат на обсъждане. През по-голяма част от историята на човечеството кърменето е било въпрос на оцеляване. Често се случва в днешно време за него да се мисли просто като за избор. Гоним се с времето, бързаме и ставаме все по-цивилизовани. Този спринт обаче е и бягство от собствената ни бозайническо-човешка природа. В тази връзка кърменето като естествена даденост и процес изглежда под постоянна заплаха в съвременното общество. Доказателство е съществуването на организации като нашата, които приемат мисията на негови спасители и пропагандатори.

Истина е, че повечето хора възприемат кърменето като нещо случващо се само между майката и бебето. Други се сещат, че то включва епизодично и други играчи – бащата, бабата, педиатъра, обкръжението от други млади майки… Трети дори са чували, че съществуват консултанти по кърмене… и… може би тук някъде свършва мрежата от запознати и ангажирани пряко или не към проблемите на дадена кърмаческа двойка.

Публикувано в Основи на кърменето | Етикети: , , , , | Коментарите са изключени