Архив за етитет: кърмене и лекарства

Кърмене и лекарства, част I. Болкоуспокояващи, противовирусни, антибиотици и др.

Кърмене и лекарства: налага ли се отбиване при заболяване и лечение на майката?

За по-голямата част от кърмещите майки представлява огромно притеснение приемането на лекарства и хранителни добавки по време на кърмене. Всеки ден чувам въпроса: „Мога ли да продължа да кърмя? Болна съм, лекарят ми изписа …. и ми каза веднага да спирам кърмата…”

Рязкото отбиване е тежко решение, с последици както за майката, така и за бебето. Изследванията показват, че в голяма част от случаите не се налага спиране на кърменето, а пропускане само на едно или няколко кърмения, създаване на такава организация, че приемът на лекарството да е непосредствено след кърмене, преди най-голямата пауза за денонощието и т.н. Ако лекарят е посъветвал да се спре кърменето, е разумно да се обърнете към друг лекар или фармацевт, за да получите още едно професионално мнение за влиянието на лекарството върху бебето или самия процес на образуване на мляко.

Публикувано в Често задавани въпроси | Етикети: , , , | Коментарите са изключени

Кърмене и настинка. Кърмене и грип.

Много често получаваме въпроси дали е удачно да продължи кърменето, ако майката е болна от настинка/грип, и какви мерки би могла да вземе, за да облекчи състоянието си.

Настинката е събирателно име на различни вирусни заболявания, които се проявяват предимно зимния сезон. Сама по себе си, ако след първите 48 ч. е налице подобрение в общото състояние, не е опасна за майката и детето и кърменето е силно препоръчително да не се прекъсва. Здравните власти приемат, че ако майката поддържа добра лична хигиена (често миене на ръцете, използване на отделни кърпи, използване на еднократни кърпички за нос), за бебето не съществува по-голям риск, отколкото е стандартният при болен член на семейството. За кърмачето има обаче огромни ползи от кърменето, тъй като чрез кърмата майката предава вече готови антитела срещу конкретния причинител на нейното заболяване. Така кърмачето получава т.нар. пасивна имунизация, която му помага да не се разболее или да се пребори много по-лесно и безболезнено, ако изобщо се разболее.

И така, вече сте болна или сте на път да се разболеете. Съществуват различни методи, с които бихте могли да облекчите състоянието си.

Публикувано в Често задавани въпроси | Етикети: , , , , , , , , , , , , , | Коментарите са изключени