Месечен архив: юли 2016

Първият контакт променя майката и бебето

Ранният контакт се препоръчва от множество международни експерти и организации, занимаващи се проблемите на майчиното и детско здраве.  Веднага след раждането той не бива да бъде прекъсван, освен в случаите когато състоянието на майката или бебето не налагат раздялата им.  Според голям брой научни изследвания контактът кожа до кожа: гарантира по-добра физиологична стабилност на новороденото – стабилизира ритъма на дишането, сърдечната честота и телесната му температура; осигурява защита срещу инфекции, подкрепя оптималното развитие на мозъка на новороденото; изгражда силна емоционална връзка между майката и бебето; улеснява началото и удължава продължителността на кърменето; профилактира следродилната депресия на майката. УНИЦЕФ и НАПК апелират контактът кожа до кожа между майката и бебето веднага след раждането да стане част от рутинните практики в българските болници. Промените, които настъпват, когато бебето се постави голо върху кожата на майка си, са жизненоважни за психичното и физическото му здраве. А всяко дете има право на здравословен старт в живота. В световен мащаб 77 милиона новородени, 1 на всеки 2, не се поставят на гърдите на майката в първия час след раждането. Това ги лишава от жизненоважни хранителни вещества, антитела и така необходимия контакт „кожа до кожа“, който ги защитава от редица заболявания и дори смърт. Забавянето на …

Публикувано в Основи на кърменето | Етикети: , , , , , | Коментарите са изключени

Контакт „кожа до кожа“ или за непрекъснатия контакт между майката и бебето веднага след раждането

Д-р Анета Попиванова, педиатър-неонатолог, IBCLC[1] Началник отделение „Физиологично”, Клиника по неонатология, САГБАЛ „Майчин дом” Председател на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ Раждането бележи изключително важна промяна в живота на всяка майка и тя го помни с подробности. Но опитайте да си спомните кога за първи път сте прегърнали, погалили,  притиснали до гърдите си и погледнали в очите своето новородено бебе? Най-често това е станало часове и дори дни след раждането. В последните години учените установиха, че начинът, по който посрещаме здравото, новородено бебе в първите часове след раждането, може да оцвети неговите усещания за живота извън майчината утроба като труден или лесен, сигурен или не, болезнен или успокояващ, плашещ или спокоен. Тези първи впечатления от новия, заобикалящ го веднага след раждането свят, могат да влияят на начина, по който бебето  се приспособява към самостоятелен живот и осъществява емоционалната връзка с родителите си и най-вече с майка си. Как могат да изглеждат първите минути и часове след раждането за бебе, което е имало щастието да прекара цели 9 месеца в среда, даваща му топлина, храна, кислород и сигурност? То се e развивало, чувайки ударите на майчиното сърце и майчиния глас. То познава добре тези звуци. То познава миризмата и вкусa на …

Публикувано в Основи на кърменето, Статии | Етикети: , , , , , | Коментарите са изключени

Световна седмица на кърменето 2016 – програма на събитията по градове

Световна седмица за подкрепа на кърменето „Кърменето – ключ към устойчиво развитие“ 1-7 август, 2016 година ПРОГРАМА 1-7 август Конкурс на НАПК за разказ и снимка на тема „Бебенцето си кърми и планетата спаси!“ Повече информация за условията на конкурса ще откриете тук 4-5 август ВТОРА КОНФЕРЕНЦИЯ ПО КЪРМЕНЕ С МЕЖДУНАРОДНО УЧАСТИЕ Велико Търново Основни говорители: проф. Раанан Шамир, Президент на Европейското дружество по детска гастроентерология, хепатология и хранене сестра Мете Лаулор, представител на Норвежкото дружество за подкрепа на кърменето „Амехйелпен“ Програма: тук Организатор: Факултет по обществено здравеопазване, МУ „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна Домакин: Филиал на МУ-Варна във Велико Търново Място на провеждане: Общинска зала „Велико Търново, пл. „Майка България“ 2 С подкрепата на УНИЦЕФ България, Тръст за социална алтернатива, Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ и Българско дружество по детска гастроентерология, хепатология и хранене БЛАГОЕВГРАД ПРАЗНИК НА КЪРМЕНЕТО Съвместна инициатива на РЗИ Благоевград и Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ 9 август, 11:00 часа „Кърмене – въпроси и решения“. Среща-разговор. МОЛ LARGO (последен етаж) 10 август, 10:00 часа „Хранене на кърмещата бременната жена и кърмачката“ 10:30 часа Безплатна прожекция на филма „Гърдата е най-доброто“ Филмът „Гърдата е най-доброто” се издава на DVD по инициатива на варненския клон на НАПК. …

Публикувано в Новини | Етикети: , , , , | Коментарите са изключени

Конференция по кърмене с международно участие, 04-05 август 2016 г., Велико Търново

Тази година по време на Световната седмица на кърменето 2016 ще се състои Конференция по кърмене с международно участие на тема: „Решаващото значение на кърменето за устойчивото развитие“ (04-05 август 2016 г., Велико Търново). Конференцията се организира от Факултета по обществено здравеопазване към Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“-Варна с подкрепата на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ и Българско дружество по детска гастроентерология, хепатология и хранене и в партньорство с УНИЦЕФ България. Основни говорители на конференцията са: Проф. Раанан Шамир, президент на Европейското дружество по детска гастроентерология, хепатология и хранене. Сестра Мете Лаулор, представител на норвежката организация за подкрепа на кърменето „Амехйелпен“ Програмата на конференцията е насочена към медицински специалисти (лекари, медицински сестри, акушерки), консултанти по кърмене и всички, които проявяват интерес по темата. Повече информация за конференцията можете да видите тук: Регистрационната форма можете да изтеглите тук.

Публикувано в Новини | Етикети: , , , , , | Коментарите са изключени