Национална асоциация "Подкрепа за кърмене"

Консултанти по кърмене оказват помощ и подкрепа на кърмещи майки в цялата страна.

Национален телефон на консултантите по кърмене 0896  418 488

Новини

Съвременни препоръки за грижа за гърдите при препълване, “запушени” канали и мастит

По време на кърменето и често – в самото му начало, много жени се сблъскват с проблеми като препълнени, болезнени гърди, образуване на “бучки” и т.н. Ако се намирате в такава ситуация, от тази статия ще научите как да различавате отделните състояния, какви са съвременните препоръки при всяко от тях и кога е добре да се обърнете към лекар. Ако оплакванията се появят през първите няколко дни след раждането, вероятно се касае за ПРЕПЪЛВАНЕ на гърдите - резултат от “слизането” на млякото. Препълването се изразява в уплътняване тъканта на гърдите, оток, болка и в двете гърди едновременно. Гърдите може да са топли и леко зачервени. Възможно е леко повишаване на телесната температура, като обичайни са стойностите 37.2-37.5 градуса. Обичайно се наблюдава между 3-тия и 5-тия ден след раждането. Млякото може да потича трудно, а бебето може да има затруднения да суче заради отока. Това състояние НЕ Е свързано с хиперлактация и не изисква мерки за намаляване на млякото! Препълването обикновено не прогресира към усложнения и преминава от само себе си дори без допълнителни мерки. Подходящи мерки са: студен компрес, почивка по гръб, гимнастика за гърдите и/или нежен лимфен дренаж, обратен натиск преди кърмене. НЕ поставяйте топли или горещи компреси, не …
klmno_all pictures

Предстоящо обучение по кърмене за доброволни консултанти – 2023

Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“ планира разширяване на мрежата си от доброволни консултанти в населени места, където няма действащи доброволци или те са много малко. Ако имате желание и сте от град, в който има едни-двама доброволни консултанти по кърмене или дори няма нито един, с удоволствие ви каним да кандидатствате за включване в предстоящото обучение, което ще се проведе във Велико Търново в периода януари – юни 2023 г. Кой може да се кандидатира за обучението? Майка с минимум 9-месечен кърмачески стаж, която има: Желание и мотивация да помагате на кърмещите майки Време и възможност да оказвате помощ при проблеми с кърменето по телефон, по електронен път или чрез лична среща Добри комуникативни умения и желание да ги развивате Способност да вземате самостоятелни и бързи решения в границите на компетентност Умения за работа в екип Готовност да се придържате към Етичния кодекс на Асоциацията Обучението ще ви даде възможност: √ да придобиете основни знания и умения за кърменето √ да усъвършенствате уменията си за общуване √ да помагате на майките и бебетата да започнат кърменето по най-добрия начин и да преодолеят трудностите в кърмаческия период – чрез телефонни или електронни консултации и/или практическа помощ на място √ да работите за национална българска организация …
обучение за доброволни консултанти_2023

НАУКАТА ЗА ЗДРАВОСЛОВНИЯ БЕБЕШКИ СЪН

Аманда Руджети, Би Би Си (оригиналната статия можете да прочетете тук)   „Регрес на съня“ просто не съществува. Нощните събуждания са нормални и предпазват от СВДС (Синдром на внезапната детска смърт). 12-часовият непрекъснат сън не е златен стандарт. Ето какво учените искат да знаем за бебешкия сън.   Ако просто споменете, че наскоро сте родили,  почти всеки ще ви зададе въпроса: как спи бебето? Всъщност много изтощени родители очакват с нетърпение момента, когато бебето им най-накрая ще спи през цялата нощ. Особено на запад вече се заражда цяла индустрия от консултанти по сън, книги и статии, които обещават на семействата да постигнат онова, което мнозина търсят като Свещения Граал: бебе, което спи само́ в креватчето си,  през цялата нощ, и поспива за по-големи интервали от време през деня. Някои педиатри дори предупреждават родителите, че ако тези цели не бъдат постигнати, е по-малко вероятно децата да получат съня, необходим, за да растат и да се развиват оптимално. Идеята за самостоятелен, непрекъснат бебешки сън обаче далеч не е панацея, тя е и много различна от начина, по който бебетата са спали през по-голямата част от историята на нашия вид. Злоупотребата с нея може да причини доста безпокойство и стрес на родителите, а …
Поставянето на бебетата да спят по гръб може да намали риска от Синдром на внезапна детска смърт (Снимка: pixabay.com)

Покана за Общо събрание на членовете на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“

Pokana_Obshto subranie_15.10.2022

Обучение за специалисти 2022/2023

С удоволствие ви каним да се включите в предстоящото обучение по кърмене за специалисти, което ще се проведе в София в периода октомври 2022 – май 2023 г. Кой може да се кандидатира за обучението? Медицински лица и специалисти от свързани професии, като: Акушерки Лекари Медицински сестри Стоматолози Психолози Логопеди Социални работници и др. Обучението ще ви даде възможност: √ да придобиете основни знания и умения за кърменето, които не са застъпени в образователната ви подготовка √ да усъвършенствате уменията си за общуване и консултиране √ да помагате на майките и бебетата да започнат кърменето по най-добрия начин и да преодолеят трудностите в кърмаческия период С предимство ще се ползват както работещите в родилно отделение, женска и детска консултация, така и кандидати от населени места, където няма преминали обучение по кърмене медицински специалисти и специалисти от свързани професии. ВАЖНО: Обучението е базово и макар значително да разширява знанията и уменията за подкрепа на кърменето и възможност за прилагането им в основната професия на специалиста, не дава правоспособност за професионална практика като консултант по лактация. При желание специалистът може да продължи да задълбочава познанията си в тази област и да премине международен сертификационен изпит към IBLCE – International Board of Lactation Consultant Examiners. Нашият …
Обучение по кърмене за специалисти 2022/2023

Какви са посланията на Световната седмица на кърменето през 2022 година

Една африканска поговорка гласи: „Необходимо е цяло село, за да се отгледа едно дете.“ Това до голяма степен отразява посланието на кампанията по повод Световната седмица на кърменето тази година. Родителите се сблъскват с множество предизвикателства, за да осигурят най-добрата грижа за своето дете по време на бременността и около раждането. Продължаващата грижа за бебето и детето на следващите етапи е също толкова жизненоважна. Много участници съставляват „топлата верига на подкрепа на кърменето“ – в системата за здравни услуги, общността, работните места – и на всеки етап майките имат нужда от адекватна подкрепа от всички тях, за да могат да кърмят оптимално. Въпреки постигнати напредък, в постпандемичната 2022 година геополитическите конфликти допълнително разшириха и задълбочиха неравенствата, водещи до несигурност в прехраната на все повече хора. Ограниченият капацитет на здравната система доведе до допълнително влошаване на подкрепата за кърменето, а таргетираните действия на индустрията на производителите на млека за кърмачета продължи да влияе негативно на решенията на родителите за начина на хранене на техните бебета. За 30-ти път Световния алианс за подкрепа на кърменето (The World Alliance for Breastfeeding Action – WABA) организира през тази година глобалната кампания, която има за цел да информира  и да ангажира обществото и ключовите участници, …
World Breastfeeding Week 2022

Програма на НАПК за Световната седмица на кърменето 2022: „Да се застъпим за кърменето – обучение и подкрепа“

ОНЛАЙН СЪБИТИЯ  4 август, 14:00-16:00 часа Онлайн събитие за родители, организирано съвместно с магазин за бебешки и детски дрешки shushulka.com на тема:Кърменето между 3-ти и 6-ти месец – какво се случва и как да се справим с основните предизвикателства. Включва специален модул за съня на бебето, в който отговаряме на вашите основни въпроси и притеснения. Лекцията ще се води от Десислава Разсадова и Христина Шопова – доброволни консултанти по кърмене към НАПК.  Facebook събитие тук 6 август 10:00-12:00 часа Онлайн събитие за медицински специалисти, организирано от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи – Централа и Регионална колегия на БАПЗГ – Варна в партньорство с Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“. Във връзка с отбелязването на Световната седмица на кърменето под надслов „Да се застъпим за кърменето – обучение и подкрепа“, БАПЗГ – Централа и Регионална колегия на БАПЗГ – Варна, предлагат на вашето внимание онлайн обучение на тема: „Когато кърменето не протича по план – оценка и преодоляване на предизвикателстватa“ Лектори: д-р Анета Попиванова, педиатър-неонатолог, IBCLC, Председател на УС на НАПК Христина Янева, лекарски асистент, IBCLC, Зам.-председател на УС на НАПК Записване до 04.08.2022 г. Заявка можете да изтеглите от тук: https://nursing-bg.com/…/Kurmene-anons%20kurs%20BAPZG.pdf   14:00-16:00 часа Онлайн събитие за родители, организирано …
Да се застъпим за кърменето - обучение и подкрепа

Интернетът е голям и неетичният маркетинг дебне отвсякъде

Знаете, че темата за неетичния маркетинг е винаги актуална и изключително важна. Искамe да напомним също така, че имате право на защита от потенциално опасни практики и че фактът, че нещо се случва често и е широко разпространена практика, не означава, че то е препоръчително или безопасно. Международният кодекс за разпространение на заместители на майчина кърма е документ, който е изготвен  от СЗО и УНИЦЕФ още през 1981 г., но оттогава периодично се актуализира. Неговата задача е да защити кърменето, майките и бебетата, както и да регулира употребата (когато е необходима) и разпространението на заместители на майчината кърма и други продукти, предназначени за изкуствено хранене, по начин по който не се нанася вреда на родителите и кърмачетата. Кодексът има задължителен характер за производителите на заместители на майчина кърма, както и за здравните специалисти в областта на детското здравеопазване и грижа.  Смятаме, че е полезно да знаете, че: Продуктите, в обхвата на действие на Кодекса, не могат да бъдат рекламирани или представяни по какъвто и да било начин пред обществото (това означава забрана за реклама по телевизията, в социалните мрежи, масмедиите, списания, сайтове, билбордове, на плакати в лекарските кабинети и болничните коридори) Не е позволено на производителите и дистрибуторите ( техни служители и консултанти)  …

Подкрепа за кърмене за майките от Украйна

Бебетата продължават да се раждат и в ада на войната – и да имат нужда от майчина грижа. снимка: Многопрофилна болница Старобилск Детето на първата снимка е родено в мазето на Старобилската многопрофилна болница в Киев, докато снаряди падат върху околните сгради, а ранени търсят помощ в чакалнята. снимка:Хана Хопко Второто се ражда в киевското метро, където стотици украинци нощем намират убежище от руските атаки. Национална Асоциация „Подкрепа за кърмене“ е готова да предостави помощ за кърменето на английски, немски и руски език на майки, бягащи от войната в Украйна, които са намерили убежище в България. Кърменето е незаменимо при подобни тежки кризи и при недобри битови условия. За консултации на чужди езици можете да се обръщате към: Десислава Алексиева, Кристина Тодорова, Боряна Петърнички – руски ;  Деница Денева-Бакърджиева, Мирослава Филипова – немски ;  Ирена Иванова, Таня Станчева, Десислава Кръстева, Елвира Петрова, Христина Добринович, Кристина Тодорова, Соня Балканска, Анита Димитрова, Деница Денева-Бакърджиева, Невена Пелтекова-Василева, Мирослава Филипова, Ралица Габерова, Боряна Петърнички, Росица Леондиева – английски . Телефоните им могат да бъдат намерени в секцията „Консултанти“. Споделете тази информация, за да стигне до нуждаещите се!
Ukraine

Как кърмата изгражда вродената и придобитата лигавична имунна система

Връзката между приема на кърма и имунната система на бебето винаги е предизвиквала интерес. Темата обаче стана още по-актуална след началото на пандемията от COVID-19, защото бяха открити антитела, които неутрализират вируса, в кърмата на ваксинирани и на преболедували жени. Нова обзорна статия на Басел Дауд, д-р Меган Азад и техни колеги изследва как кърмата формира вродената и придобитата имунна система на бебетата. Учените посочват ясно, че кърмата съдържа изключително много елементи, които могат да повлияят положително на развитието на имунната система на кърмачето. В статията е цитирано и проучване, според което сред децата, кърмени от майки, консумиращи фъстъци, е налице намален риск от нетолерантност към фъстъците. Затова се предполага, че хранителните антигени от майчиното мляко имат съществена роля за развитието на толерантността.   ***   Ето накратко няколко важни факта за имунната система на бебето: Имунната система на бебето започва да се развива още в утробата. Развитието на имунната система на бебето продължава и след раждането. Кърмата играе ключова роля в този процес. Кърмата съдържа множество компоненти, които оказват влияние върху развиващата се лигавична имунна система на кърмачето. Тези компоненти включват: имуноглобулини, имунни клетки, микроби, муцини, цитокини, разтворими рецептори и олигозахариди на човешкото мляко. Кърмата осигурява имуноглобулини (известни също …
immunity
Обяви от Napazar.eu
Използването на текст, изображение или каквато и да е друга част от този сайт е забранено
без изричното писмено съгласие от страна на Национална Асоциация "Подкрепа за кърмене"
© 2010 - 2023 Национална Асоциация "Подкрепа за кърмене" | Всички права запазени